sobota, 3 maja 2014

Majówka w Kielcach - Sienkiewka i okolice (cz.3)

  Po zwiedzeniu Bazyliki i Pałacu wybieramy się wąskimi uliczkami na dalsze zwiedzanie Kielc. Od placu przy katedrze odchodzą dwie uliczki: ul.Mała i ul.Duża. 


  Nie jest ważne którą wybierzemy, ważne jest gdzie nią dojdziemy :) Oczywiście, że na Sienkiewkę! :) Śmiało mogę powiedzieć, że ulica Henryka Sienkiewicza w Kielcach jest najważniejszym miejsce. To przy niej znajduje się dużo sklepików, których nie znajdziemy nigdzie indziej, domy handlowe takie jak Puchatek (świetny jubiler na 2 piętrze!) czy Tęcza. Wieczorem oczywiście puby :) Małe restauracyjki czy niezliczona tu ilość "kebabów" zachęca do spoczynku. Jeżeli jednak ktoś zgłodniał i ma ochotę na dobry kebab polecam "Istambul" na ul.Paderewskiego (boczna Sienkiewicza). Knajpkę założył rodowity Turek i za każdym razem, gdy jestem chociaż na chwilę w Kielcach zaglądam do niego na obiad :) Do każdego zestawu obiadowego dostaniecie pyszną herbatkę, a raz dostałam nawet ciasteczko i muszę przyznać - nigdzie takiego nie jadłam. Malutka pychota!


Dobrze, wracając do samej "Sienkiewki" na jej szczycie od dwóch lat dumnie stoi nie kto inny,
 jak sam Henryk Sienkiewicz! 


Gdy jest ciepło Sienkiewka wypełniona jest ludźmi, tymi dużymi i mniejszymi. Rozłożone są parasolki, 
a lodziarnie kuszą pysznymi smakami lodów. (Polecam Cremovą!)


A tu Sienkiewka z drugiego końca:


O czym wspomnieć trzeba to to, że Sienkiewka jest jak litera "U", jej początek i koniec są położone o wiele wyżej niż jej środek :) 
Warto zaglądnąć do teatru im. Stefana Żeromskiego, ponieważ aktorów mają świetnych!


  Na Placu Artystów bardzo często pojawiają się różne wystawy np. choinek, rzeźb, konstrukcji. I co ważne autorami prac jest kielecka młodzież, gimnazjaliści i licealiści.
Rzeźby z lodu podczas 30-stopniowego mrozu :)

  Kielczanie chyba lubią stawiać pomniki, bo w promieniu kilometra możemy znaleźć ich co najmniej kilka. Wspomniany już wcześniej Henryk Sienkiewicz, Tadeusz Kościuszko, Jan Karski na swojej ławeczce, pomnik Żołnierzy AK, pomnik biskupa Kaczmarka, popiersie Stanisława Staszica, popiersie Stefana Żeromskiego, pomnik Niepodległości przy dworcu PKP czy pomnik Pszczoły :) A tu zdjęcia niektórych z nich:
  Tak jak każde miasto tak i Kielce zaczynają tętnić życiem wraz z pierwszymi promykami wiosennego słońca. Wartym uwagi jest Jarmark Świętokrzyski odbywający się co roku końcem czerwca właśnie na Sienkiewce.

Do zobaczenia na Sienkiewce! :)


1 komentarz:

  1. Przepiękne zdjęcia ,fajnie się czyta, zachęca do zwiedzenia miasta.Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za miłe słowa i zapraszam do dyskusji :)