piątek, 2 maja 2014

Majówka w Kielcach - Bazylika i Pałac (cz.2)

  Gdy już odwiedzimy Dworek Laszczyków wychodząc z dworkowego podwórka oczom naszym ukaże się stojący na przeciwko dłuuugi kremowy budynek. Będzie to Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, które warto odwiedzić. Następnie, kierując się "pod górkę", wzrok nasz na pewno przykuje stojąca tuż obok Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP. Początki Bazyliki datuje się na XII wiek,, jednak dzieje nie obeszły się z nią łaskawie i była odbudowywana nie raz. Na placu przy Bazylice, podczas czwartej pielgrzymki do ojczyzny, Ojciec Święty Jan Paweł II 3 czerwca 1991r. odprawił mszę. Ołtarz ten stoi tam do dziś, a niedaleko niego wzniesiono pomnik, pod którym cały czas składane są  kwiaty i palą się znicze. Zaraz obok Bazyliki, dosłownie "za płotem", na Wzgórzu Zamkowym znajduje się Pałac Biskupów Krakowskich (XVIIw.) z pięknym Ogrodem Włoskim otwartym w 2005r. 
Jak widać spokój i cisza... Biedronki to lubią ;)
  Ogród jest może i mały, ale bardzo ładny i mimo tego, że jest w samym środku miasta przez jego "wysokie" położenie mamy wrażenie, że przenieśliśmy się gdzieś indziej. Zdjęć miałam więcej i na prawdę pokazywały dużo zakamarków ogrodu ze studnią i ścieżkami włącznie, ale niestety mi gdzieś przepały.....
Wychodząc z Pałacu, mijając Katedrę wąskimi uliczkami możemy dojść w kolejne ciekawe miejsca. Ale to już temat na kolejny post :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za miłe słowa i zapraszam do dyskusji :)