poniedziałek, 11 kwietnia 2016

Ogólnopolska Parada Straży Wielkanocnych

Korzystając z pobytu w rodzinnych stronach, pierwszy raz w życiu, miałam okazję oglądać 
Ogólnopolską Paradę Straży Grobowej.   Wiem, że tradycja Straży przy Grobie Chrystusa jest kultywowana głównie na Podkarpaciu, ale w pojedynczych miejscowościach w Polsce też można ją spotkać. Co roku od ponad dwudziestu lat odbywa się zjazd wszystkich chętnych oddziałów i pokazowe parady. Towarzyszą temu różne pokazy, w tym orkiestr. Wczoraj taka Parada miała miejsce w Nowej Sarzynie. Wszystko rozpoczęło się przemarszem spod MOSiR-u do kościoła pw. NMP. Później można było już oglądać piękne pokazy na stadionie Unii Nowa Sarzyna. W różnych miejscowościach Podkarpacia, jak i tych rozsianych po Polsce, stroje są pięknie zdobione, kolorowe, ale też bardzo różnią się od siebie. Na Paradę zawitali Rzymianie, którzy swą tradycję podtrzymują już 200 lat! Mam dla Was "trochę" zdjęć ;) 
Czas na pokaz.

Poniżej możecie zobaczyć (powiększcie sobie ;)) komendantów wszystkich oddziałów, które dotarły.  Pogoda dopisała, bo nie padało, ale niestety po 3 godzinach stania i oglądania zaczynało się robić zimno. A miałam na sobie sweter i zimową kurtkę! Moim zdaniem takie pokazy powinny odbywać się przynajmniej końcem kwietnia, wtedy więcej ludzi dotrwałoby do końca (bo same prezentacje trwały 3 godziny) i do słoneczka stroje prezentowałyby się dostojniej :) Powiedzcie, czy i u Was jest tak piękna tradycja? :) Aaa i zapomniałabym, zainteresowani mogą więcej poczytać tu: klik.


Życzę Wam słonecznego tygodnia, a na dobry początek przesyłam szafirki z ogródka :)


7 komentarzy:

 1. Pierwsze słyszę o czymś takim, a tzn, że u nas czegoś takiego nie ma. Nie mniej super tradycja i swego rodzaju duża atrakcja.

  Szkoda, że pogodę mamy taką upartą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kwiecień - plecień ;) Ale niedługo połowa to już będzie bliżej maja i cieplej (oby) hehe :)

   Usuń
 2. Fajnie, że są miejsca, gdzie są kultywowane takie zwyczaje:) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Parada oglądana na zdjęciach robi wrażenie (zwłaszcza Rzymianie), a co dopiero widziana na żywo. Tam, gdzie mieszka moja mama, w tym roku Grobu pilnowali strażacy, z dzieciństwa pamiętam też harcerzy, a i ja sama, w trzeciej klasie podstawówki jako zuch przy Grobie w naszej katedrze stałam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O strażakach też słyszałam, a Tobie to pogratulować trzeba! :) U nas nie było niestety ani harcerstwa, ani niczego takiego, a zawsze mi się marzyło ;)

   Usuń
  2. Gratulować nie ma czego, bo to moje zuchowanie takie od przypadku do przypadku było i nic z niego nie wynikało. Wtedy w mojej podstawówce każdy maluch musiał być zuchem, a jedyne zbiórki jakie pamiętam, to te w sanatoryjnej szkole, w mojej nie byłam chyba na żadnej.

   Usuń

Dziękuję za miłe słowa i zapraszam do dyskusji :)